Woolfiller jsem chtěla vyzkoušet už od tý doby, co jsem na něj před dvěma lety narazila na internetu. Přišel mi skvělej tehdy a přijde mi skvělej pořád. Je to první DIY technika, o kterou se tu chci s vámi podělit. Woolfiller se s láskou postará o starý svetry a jiný vlněný věci s dírama nebo flekama. A je to taky úžasná metoda, pokud jste na někoho naštvané, protože vám definitivně vyventiluje přebytečné emoce. Čtěte dál a dozvíte se jak.
Woolfiller vymyslela holandská designérka Heleen Klopper a v roce 2009 s ním vyhrála cenu Doen/Material Prize. Jedná se o jednoduchou metodu, která využívá specifických vlastností vlny. Její vlákna se plstěním spojí pevně dohromady a vydrží i praní. Na této metodě se mi nejvíc líbí, jak je jednoduchá a taky to, že plstění je tu použito netradičním způsobem. Woolfiller má vlastní webové stránky, kde najdete i instruktážní video.
Woolfiller od Heleen Klopper, zdroj: www.woolfiller.com
Nikdy v životě jsem neplstila, tak jsem byla zvědavá, jestli to zvládnu. Musím říct, že to bylo fakt v pohodě. K plstění jsem si vybrala svůj oblíbený červený svetr, který jsem asi před dvěma lety koupila v sekáči a na loktech prodřela solidní díry.
NÁROČNOST & POMŮCKY
NÁROČNOST– 1 (zvládnou i začátečníci a úplná nemehla, je ovšem třeba trocha trpělivosti) ČAS– udělejte si na to příjemné sobotní odpoledne nebo 2 večery v týdnu FINANCE– měli byste se vejít do 100Kč
CO BUDETE POTŘEBOVAT: vlněný svetr s dírama nebo flekama (ale klidně i bez), vlnu na plstění a plstící jehlu (já jsem je koupila na fleru, pak jsem zjistila, že celá plstící sada se dá koupit i v galanterii), molitan na plstění (není to speciální molitan, jak jsem si myslela, ale úplně normální. Jestli máte doma starou matraci, klidně kousek použijte, přinejhorším postačí i houbička na nádobí.)
1) svetr 2) je důležité, aby byl opravdu vlněný 3) pomůcky na plstění
PROCES PLSTĚNÍ
Pod díru nebo místo, které chcete plstit vložte molitan. Pak na díru položte přiměřené množství vlny. Neměl by to být moc velký chomáč, ale kousek, který celou díru překryje. Pokud tam dáte vlny moc, budete to mít tlusté, což nevypadá moc hezky. Pokud máte vlnu ve formě česance (to jsem měla já- viz obrázek výše), je dobré ji trochu nacupovat, připravit do požadovaného tvaru a pak teprve dát na svetr.
Plstit můžete začít buď na lícu nebo na rubu. Když začnete na lícu, bude plstění více vidět, pokud začnete na rubu, bude pak „záplata“ na lícu jemnější a méně ohraničená. Chomáček vlny začněte propichovat plstící jehlou. Jehlu stačí zapíchnout tak do necelý poloviny. Když budete moc akční (nebo vzteklý) a budete jehlou zajíždět moc hluboko, molitan brzo zničíte a začne se vám to propadat (mluvím z vlastní zkušenosti). Čili pokud můžu radit, tak spíš jemně, ale intenzivně, žádný flákání se. Jo, a taky si dejte bacha, abyste si nepropíchli prst, ta jehla je docela ostrá, je potřeba dávat pozor, kam pícháte.
Až budete hotový na jedný straně, sundejte vlnu z molitanu a obraťte na druhou. Odfoukněte kousíčky molitanu, který tam pravděpodobně budou viset, abyste si je tam navěky nezaplstili. Pak zase položte na molitan a propíchejte vlnu zas na druhou stranu. Můžete pak opakovat ještě jednou. Tím se vám vytvoří pevná nová vrstva materiálu. Pokud si nejste jistý, doporučuju podívat se na woolfiller video.
1) najděte díru 2) položte na molitan a začněte plstit 3) průběh plstění 4) díra vlevo je plstěná z lícu, díra vpravo z rubu
Pokračujte v plstění, dokud nebudete s novým vzhledem svetru spokojený. Já jsem zaplstila díry na loktech, pak jsem přidala ještě záplaty na zadní i přední díl svetru, abych se v plstění trochu pocvičila a získala praxi. Na křížovou záplatu jsem si udělala malou šablonu z tvrdýho papíru (vyřízla jsem do něj díru ve tvaru kříže a pak dala na svetr, abych měla vodítko, ale možná by to šlo i bez ní). Nakonec jsem ještě záplaty trochu přežehlila, aby se to celý usadilo. Vemte to radši přes hadr. Celý svetr mi trval cca 5 hodin a bylo to příjemně strávených 5 hodin. Woolfiller je opravdu uvolňující a meditativní technika, vyžene vám z hlavy všechny blbosti a negativní myšlenky. Můj svetr si můžete prohlídnout na následujícím obrázku, už sklízel první úspěchy.
Takhle dopadl můj svetr.
K metodě Woolfiller se jistě do budoucna vrátím, ráda bych prozkoumala její další možnosti. Pokud zaujala i vás, přeju vám příjemný odpoledne s plstěním. Pokud máte s touto metodou nějaký zkušenosti nebo byste se chtěli na něco zeptat, napište to do komentáře pod článkem.
Revamp loves Woolfiller!