Zamilované prvomájové DIY

DIY tričko s výšivkou
Nevíte, co na sebe na líbačku pod stromem? Co třeba takové prvomájové DIY triko? Technika, kterou vám chci dnes představit je jednoduchá a efektivní. Pokud nemáte plán na víkend a máte doma tričko nebo mikinu, které by chtěly nějaký update, je to pro vás ideální projekt. Na prvního Máje pak můžete boyfriendovi vyrazit dech, tedy pouze pokud patří k těm, který si toho všimnou…V opačném případě mu asi budete dech muset vyrazit nějak jinak…

NÁROČNOST & POMŮCKY

NÁROČNOST– 1 (zvládnou i začátečníci, je ovšem třeba trocha trpělivosti) ČAS– udělejte si na to příjemnou deštivou neděli nebo pár večerů v týdnu FINANCE– měli byste se vejít do 100Kč

CO BUDETE POTŘEBOVAT: tričko nebo mikinu, 3m bavlněného provázku (já ho koupila v provaznictví na Újezdě), bavlnky na vyšívání (barvy dle libosti), vodou smývatelnou fixu (můžete použít i křídu, pokud nemáte, ale fixa je lepší, protože vám nezašpiní provázek)

Moje mikina byla pořízena v M&S už s tím úmyslem, že na ní nějaké to DIY spáchám. Upřímně totiž nevím, pro koho tyhle hábity šijou. Kam se nosí poměrně tlustý šaty s krátkým rukávem? Zlákal mě ovšem příjemný a zajímavě strukturovaný materiál. A taky je to 100% bavlna, což už se dneska jen tak nevidí, zvlášť co se mikin týče.

Původní model vypadal takto. Možná máte na dně skříně něco podobně babičkoidního, co by potřebovalo updatovat.

Struktura materiálu z lícu.

Struktura materiálu z rubu.

UPRAVOVÁNÍ DÉLKY A RUKÁVŮ

Nejdřív jsem mikinu zkrátila. Jako vzor jsem použila staré triko, jehož délka mi vyhovuje, přiložila ho na hábit a ustřihla.

Pak jsem ustřihla konce rukávů, protože jsem je chtěla udělat jiné a výraznější.

Z materiálu, který jsem získala ustřižením spodku mikiny, jsem nastříhala nové konce k rukávům. Rozhodla jsem se použít rubovou stranu pro kontrastní efekt. Pokud používáte mikinu s dlouhým rukávem, stačí rukávy ustřihnout v požadované délce a pak zahnout, dosáhnete tak stejného efektu.

PROCES PŘIŠÍVÁNÍ PROVÁZKU

Nejdříve jsem si navrhla motiv srdce tak, aby šel vytvořit stočením provázku. Tento motiv si můžete volně stáhnout a použít.

Motiv jsem přenesla na baličák, vystřihla a obkreslila vodou smývatelnou fixou. Protože jsem líná, nakreslila jsem si jen půlku a pak to otočila.

Pokud si motiv předkreslíte fixou, bude vypadat takto. Je to výborné vodítko pro přišívání provázku. Jako alternativa by šla asi použít křída (ale nepůjde tak dobře dolů) nebo si můžete motiv nastehovat.

Provázek jsem přehnula na polovinu a přišpendlila doprostřed horní části srdce, aby mi to stejnoměrně vyšlo.

Od prostředka jsem začala stehovat obyčejnou nití. Pokud budete stehovat barvou kontrastní k provázku, dobře se vám pak stehování bude párat, protože na to uvidíte. Zvolte si také barvu, kterou nehodláte vyšívat, aby se vám to nepletlo.

Celé srdce je nastehované.

Detail stehování- není to kdovíjaká krása, ale půjde to na konci pryč tak co už! Při zkoušení jsem si všimla, že tvar srdce není úplně ok, tak jsem motiv ještě upárala a posunula. Na šabloně výše je však tvar správně. Rozhodně si tričko vyzkoušejte pouze s přišpendlenou šablonou, abyste popřípadě vychytali nedostatky ve velikosti, tvaru či pozici. Není nic horšího než to celé přišít a pak zjistit, že je to na h….

Provázek jsem začala přišívat. Jako vodítko jsem použila vazbu provázku, aby byl steh pravidelný.

Detail přišívání. Šla jsem prostředkem a přes tři nitě.

Detail barevné kombibace a přišívání.

Zbylé konce provázku jsem rozpletla a udělala z nich střapec.

Hotová příšivka (slovo příšivka je můj vynález a je to něco mezi přišíváním a výšivkou)

DOKONČOVACÍ PRÁCE

Rukávy jsem z jedné strany přišila na overlocku, pak zahnula a v ruce přišila druhou část. Jak už bylo řečeno, pokud pracujete s mikinou s dlouhým rukávem, budete to mít jednodušší. Pokud nemáte overlock, nepouštějte se do ničeho složitějšího, stačí jen stříhat a ohrnovat.

Detail přišívání rukávu.

Nakonec jsem začistila spodní okraj, smyla předkreslení fixou a je hotovo!!!!

Toto DIY se hodí pro ty, co jim klasické vyšívání připadá jako zdlouhavá a titěrná práce. Tento způsob je rychlejší, ale rozhodně efektivní. Přeji hodně radosti s přišíváním a budu ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti.

More Reading: