Pošlete stres na dovolenou a vyšijte si klidnou mysl

1920- Polsko- Zdroj:http://yiddishkayt.org
Pohodlně se usaďte s jehlou v ruce. Navlékněte barevnou přízi. Vezměte do ruky látku s krásným motivem. Jehla vjede do látky, vnímejte její pohyb, zvuk niti; nádech. Barvu příze, opakování vzoru; výdech. Jehla se pohybuje látkou v pravidelném rytmu. Nádech. Výdech. Vše ostatní odplyne.

Vyšívání možná dříve bývalo výsadou babiček, nyní ho však znovu objevila i mladá generace pro jeho pozitivní účinky na vystresovanou mysl. Vyšívání pomáhá i ženám, které v náročném zaměstnání stále musejí přicházet s novými nápady a kreativním řešením problémů. Procvičuje totiž pravou mozkovou hemisféru. V zahraničí existují uskupení žen, která si říkají „stitch and bitch“. Tyto skupinky se pravidelně scházejí, aby sdílely své dovednosti a probraly nějaké ty klevety. Technika vyšívání se od dob našich babiček moc nezměnila, ale náměty ano. Současná výšivka rozhodně není nuda.

Výšivka a ruční práce obecně mají bezpočet benefitů:

  • Vyšívání vás přivede do přítomného okamžiku a naučí vás soustředit se na jeden úkol po delší časový úsek, což je v dnešní době velmi potřebné. Soustředění na práci také pomůže z hlavy vymazat emocionální problémy.
  • Vyšívání aktivuje pravou mozkovou hemisféru, která je spojena s kreativitou a intuicí.
  • Vyšívání podporuje logické myšlení, které je potřeba pro vytváření a následování vzorů.
  • Práce s barvami a texturami má přímý vliv na smysly a uklidňující efekt, práce s jehlou působí příznivě na ztuhlé prsty a zápěstí. Vyšívání také zlepšuje koordinaci mezi očima a rukou.
  • Výšivka posiluje ženskou komunitu a spolupráci, poskytuje vzájemnou podporu a inspiraci, nakonec pak společnou radost z hotového díla.
  • Když se vám povede složitý steh nebo vytvoříte něco krásného, posiluje to vaše sebevědomí.
  • Ruční výšivka je koníček poměrně nenáročný na materiál a vybavení, v podstatě vám stačí pouze jehla a nit.
  • Když se naučíte vyšívat, můžete svoje výrobky používat jako personalizované dárky nebo někoho toto zapomenuté umění naučit.

 

More Reading: